Azory – atlantyckie wyspy Portugalii

Wydawać by się mogło, że zamorskie posiadłości należące do krajów europejskich obecnie są już przeżytkiem. W większości przypadków jest to prawda, ale niektóre państwa nadal posiadają kilka terytoriów które nie leżą bezpośrednio na naszym kontynencie.

Azory

Azory

Inny świat za progiem Europy

Jednym z przykładów jest tutaj Portugalia, do której należą słynne Azory – wyspy leżące około 1,5 tysiąca kilometrów na zachód od Europy, na Oceanie Atlantyckim. Należą one do Portugalii już od średniowiecza; obecnie stanowią istotny region turystyczny, do którego każdego roku przyjeżdża mnóstwo podróżnych z całego świata. Trudno jednak byłoby się temu dziwić, bowiem jest to miejsce pod każdym możliwym względem wyjątkowe. Z jednej strony spotkamy się tam z krajobrazami nieco odmiennymi od tego, co znamy z Europy, a z drugiej – z bardzo ciekawą odmianą kultury europejskiej, która całkowicie dominuje na tych wyspach.

Najważniejsze informacje

Nie jest do końca pewne, czy przed przybyciem na wyspy Portugalczyków wyspy były znane, choć istnieje na to bardzo duże prawdopodobieństwo; całkiem możliwe, że już w starożytności odwiedzali je Rzymianie czy Fenicjanie. Wiadomo, że w 1427 roku dotarli tutaj Portugalczycy, którzy szybko przystąpili do ich kolonizowania.

Przez kolejne stulecia wyspy pozostawały nieco na uboczu, choć nieustannie kwitła tutaj kultura europejska – sprowadzali ją osadnicy zarówno w Portugalii, jak i innych krajów kontynentu. Dopiero w XIX i XX stuleciu stały się one przedmiotem zainteresowania turystów z całego świata, którzy zaczęli bardzo licznie tutaj przybywać.

Wyspa Sao Miguel

Wyspa Sao Miguel

Archipelag Azorów składa się z 9 wysp o różnej powierzchni. Największa z nich – Sao Miguel zajmuje powierzchnię 747 km kwadratowych, podczas gdy najmniejsza, Corvo, jedynie 17. Położone na największej wyspie miasto Ponta Delgada jest stolicą całego archipelagu. Aktualnie Azory cieszą się statusem regionu autonomicznego, własne lokalne posiadają znaczne kompetencje.

Wyspa Corvo

Wyspa Corvo

Co warto zobaczyć?

Wybierając się na Azory będziemy mieli bardzo szerokie możliwości jeśli chodzi o interesujące miejsca, które warto zobaczyć. Co prawda są one rozrzucone po kilku wyspach, ale jednocześnie komunikacja na całym archipelagu jest bardzo dobrze rozwinięta.

Spotkamy tutaj oczywiście niezwykle ciekawą kulturę, ale zdecydowanie największym skarbem Azorów są niesamowite krajobrazy. Doskonałym przykładem jest Pico, najwyższa góra tego archipelagu licząca sobie nieco ponad 2300 metrów wysokości. Znajduje się ona na wyspie o tej samej nazwie i góruje nad miastem Madalena, robiąc naprawdę niesamowite wrażenie.

Azory - góra Pico na wyspie Pico

Azory – góra Pico na wyspie Pico

Miasta takie jak Porto Delgada skrywają w sobie wiele ciekawych budynków i zabytków, zatem mimo wszystko warto poświęcić nieco czasu również i im. Na całym archipelagu z biegiem lat wytworzyła się bardzo ciekawa architektura oraz kultura, która wywodzi się rzecz jasna z tej europejskiej.

A co Wy sądzicie o Azorach? Czy wyspy urzekają Was swoim pięknej i ciekawym charakterem? Zapraszamy do komentowania oraz udostępniania artykułu na Facebooku – podzielcie się z nami swoją opinią!

Dodaj komentarz