Calouste Gulbenkiana – sztuka wielu kultur w Lizbonie

Lizbona jest stolicą oraz najważniejszym ośrodkiem kulturalnym Portugalii. W mieście tym znajdziemy mnóstwo wspaniałych zabytków, które na pewno zachwycą każdego miłośnika historycznej architektury. Nie można zapominać również o licznych muzeach, wśród których do zdecydowanie najważniejszych należy słynne Muzeum Calouste Gulbenkiana.

Muzeum Calouste Gulbenkiana

Muzeum Calouste Gulbenkiana

Historia sztuki w jednym miejscu

Muzeum Calouste Gulbenkiana jest jednym z najważniejszych obiektów tego typu w Portugalii; jeśli chodzi o bogactwo zbiorów, z pewnością można je zaliczyć do ścisłej europejskiej czołówki.

Człowiekiem który umożliwił jego powstanie był Calouste Gulbenkian, swego czasu jeden z najzamożniejszych ludzi świata oraz znany portugalski filantrop. Znaczna część jego życia związana była z regionem Bliskiego Wschodu – odegrał on między innymi istotną rolę w otwieraniu tamtejszych pól naftowych dla zachodnich inwestycji. Co prawda nie założył on tego muzeum osobiście, ale zawarł taką wolę w swoim testamencie. Instytucja ta mogła ponadto powstać dzięki sporemu spadkowi, jaki pozostawił on na ten cel. Właśnie z tego powodu muzeum nosi jego imię, a zwiedzając je często spotkamy się z wizerunkiem jego słynnego założyciela.

Bogate zbiory sztuki antycznej

Calouste Gulbenkian spędził wiele lat swojego w regionie Bliskiego Wschodu, zatem jego fascynacja tamtejszymi kulturami jest w pełni zrozumiała. Udało mu się zgromadzić bogate zbiory sztuki antycznej; jego kolekcja swego czasu była znana na całym świecie. Po śmierci trafiła ona właśnie do muzeum, dzięki czemu obecnie może je podziwiać każdy z nas.

Muzeum Calouste Gulbenkiana 2

Muzeum Calouste Gulbenkiana

Zbiory muzeum podzielone są na dwie części – pierwsza z nich zawiera właśnie sztukę antyczną. Można w niej oglądać ponad 1000 różnych przedmiotów wśród których znajdują się okazy należące do najważniejszych kultur w historii ludzkości.

Calouste Gulbenkian zdołał zgromadzić antyki tworzone przez starożytnych Rzymian czy Greków. W czasie swoich podróży zdobył również wiele dzieł sztuki starożytnej Mezopotamii czy późniejszej kultury arabskiej. W zbiorach nie brakuje również eksponatów pochodzących z Dalekiego Wschodu; odwiedzając to muzeum możemy zatem zapoznać się z wieloma różnymi kulturami.

Sztuka nowoczesna

Pomimo tego, że Muzeum Calouste Gulbenkian skupia się głównie na sztuce antycznej to jednak wśród jego zbiorów znajdziemy również wiele eksponatów pochodzących z nowszych już czasów – jest im poświęcona cała druga część zbiorów. Składają się one głównie z malarstwa oraz rzeźby, i same w sobie również są bardzo zróżnicowane; pochodzą z różnych okresów od XI aż do XX wieku, zatem zobaczymy tutaj zarówno sztukę średniowieczną, jak i współczesną.

Muzeum Calouste Gulbenkiana 3

Muzeum Calouste Gulbenkiana

Twórca zbiorów postarał się, aby znajdowały się w nich jedynie najlepsze dostępne eksponaty; sprawia to, że wizyta w tym muzeum będzie niemałą gratką dla każdego miłośnika sztuki europejskiej. Czy Wy również uważacie, że Muzeum Calouste Gulbenkian jest tak ciekawym miejscem dla każdego miłośnika sztuki – zarówno tej antycznej, jak i współczesnej? Udostępnijcie artykuł swoim znajomym i podzielcie się z nami swoim zdaniem w komentarzach!

Dodaj komentarz