Flamenco – magiczna muzyka i taniec

Hiszpania jest znana na świecie z wielu różnych rzeczy. Ciepły klimat, doskonała kuchnia, urzekające krajobrazy, niezwykła architektura… Moglibyśmy wymieniać tak bardzo długo. Zdaniem niektórych ludzi najbardziej fascynującą rzeczą w całym tym kraju jest jednak jego niesamowita kultura; bogata, zróżnicowana i z licznymi wpływami wielu różnych cywilizacji potrafi być rzeczywiście niezwykle ciekawa.

Właściwie każdy region Hiszpanii posiada swoje cechy charakterystyczne oraz zwyczaje, które są spotykane wyłącznie w nich. Jednym z najbardziej znanych elementów hiszpańskiej kultury bez wątpienia jest flamenco. Pojęcie to znane jest na świecie, choć niektórzy z nas kojarzą je z zupełnie odmiennymi rzeczami. Warto zapoznać się z tym nieco bliżej i uświadomić sobie, że jest to niezwykle szerokie zagadnienie.

Flamenco

Czym jest flamenco?

Jednoznaczne określenie, czym tak właściwie jest flamenco jest właściwie niemożliwe. Często używa się w odniesieniu do niego pojęcia „zjawiska kulturowego”, i trzeba przyznać, że jest tutaj ono najtrafniejsze. Większość z nas kojarzy flamenco jedynie z pewnym gatunkiem muzyki, choć trzeba pamiętać, że jest to jedynie jego część; na całość składają się również elementy takie jak taniec czy ubiór.

Skąd pochodzi flamenco i gdzie można się z nim spotkać?

Warto wiedzieć o tym, że flamenco nie jest zjawiskiem spotykanym w całej Hiszpanii. Fakt, obecnie rozprzestrzeniło się ono na większość regionów kraju, głównie ze względów turystycznych, niemniej jednak prawdziwe flamenco wywodzi się z Andaluzji. Jest to region położony na południu kraju, znany również ze swojej bogatej kultury złożonej z wpływów wielu różnych cywilizacji. Na przestrzeni wieków panowali tutaj Kartagińczycy, Rzymianie, Germanie, przez długi czas tereny te znajdowały się także pod władzą muzułmańską.

Samo flamenco wywodzi się z kultury ludowej żyjących tutaj Cyganów. To właśnie w największych andaluzyjskich miastach można spotkać się z pokazami flamenco; warto zwracać uwagę również na artystów ulicznych prezentujących ten rodzaj sztuki.

Muzyka flamenco

Jak już powiedzieliśmy, flamenco powszechnie kojarzy się głównie z samą muzyką. Jest to co prawda pewna nieścisłość, flamenco składa się z wielu innych elementów; nie zmienia to jednak faktu, że muzyka odgrywa tu niesamowicie istotną rolę, a w pewnym momencie stała się praktycznie osobnym gatunkiem. Jest ona wykonywana przede wszystkim na gitarze, choć sposób gry znacząco różni się tutaj od tego, co znamy z innych stylów.

Mistrz flamenco - Paco de Lucía

Mistrz flamenco – Paco de Lucía

Muzyka flamenco odznacza się bardzo specyficznym brzmieniem i nastrojem, przez co nie da się jej porównać właściwie z niczym innym. Trudno jednak zatem dziwić się temu, że są nią zafascynowani gitarzyści na całym świecie; często zajmują się nią artyści którzy niewiele mają wspólnego z oryginalnym flamenco czy nawet samą Hiszpanią.

A może i Wy sami spotkaliście się zarówno z muzyką flamenco jak i całym zjawiskiem kulturowym, połączonym jeszcze z tańcem i strojami? Opowiedzcie nam w komentarzach o tym, jak niesamowitą magię skrywa w sobie ta forma sztuki!

Dodaj komentarz