Niepowtarzalne Święto Ognia w Walencji

Hiszpania jest krajem składającym się z kilku osobnych regionów i krain historycznych; praktycznie każda z nich posiada nieco odmienną kulturę oraz mentalność, co jest jednym z powodów dla których państwo to może być uważane za tak wyjątkowe. W poszczególnych regionach czy nawet miastach możemy spotkać się z wieloma ciekawymi tradycjami, charakterystycznymi wyłącznie dla nich.

Święto ognia w Walencji

Święto ognia w Walencji

Doskonałym przykładem jest tutaj Walencja, w której każdego roku obchodzi się jedno z najciekawszych świąt w Hiszpanii, a być może nawet w całej Europie. Święto Ognia to wyjątkowa lokalna tradycja tego miasta; jeśli ktoś ma ku temu okazję, to zdecydowanie powinien spróbować zobaczyć jego obchody na własne oczy, bowiem jest równocześnie niezwykle kolorowe oraz wesołe święto.

Święto ku czci św. Józefa

Nie jest do końca znana dokładna data, w której święto to na dobre zaistniało w Walencji – wiadomo jednak, że jego początki sięgają już XVI stulecia, zatem cieszy się ono naprawdę długą tradycją. Jest to święto ściśle związane z religią – co prawda na przestrzeni wieków pojawiło się w nim sporo świeckich motywów.

Według źródeł historycznych, święto zapoczątkowali cieśle z Walencji, którzy szukali sposobu na upamiętnienie swojego patrona, słynnego świętego Józefa. Początkowo polegało ono prawdopodobnie jedynie na paleniu zwykłych drewnianych konstrukcji. Dopiero w pewnym momencie zaczęły one przybierać ludzkie kształty. Święto obchodzone jest dnia 19 marca, w którym imieniny obchodzi między innymi Józef.

Hiszpańskie święto Las Fallas

Hiszpańskie święto Las Fallas

Wyjątkowe widowisko

Święto Ognia – Fiesta de Las Fallas – to nie tylko tradycyjne, religijne obchody. To przede wszystkim niezwykle żywy i kolorowy festiwal, który stanowi dla lokalnych mieszkańców doskonałą okazję nie tylko do zabawy, ale również i dania wyrazu wszystkim problemom w otaczającej ich społeczności. Kukły palone w czasie festynu często mają ludzkie kształty, przedstawiające osobistości znane z życia lokalnego – sprawia to, że charakter tego święta w pełni są w stanie zrozumieć jedynie mieszkańcy Walencji.

Dla mieszkańców tego miasta samo przygotowywanie drewnianych konstrukcji przeznaczonych do spalenia jest doskonałą zabawą. Oczywiście, poszczególne grupy konkurują tutaj ze sobą, starają się stworzyć jak najciekawszą kukłę. Nie brakuje także zabaw dla dzieci, które również mogą prezentować tutaj swoje pomysły.

Święto Ognia w dużym stopniu przypomina znany w Polsce zwyczaj palenia Marzanny – w końcu odbywa się ono w prawie tym samym czasie, a ponadto wielu mieszkańców Walencji traktuje je właśnie jako symboliczne zakończenie zimy. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że w tym przypadku palone kukły stanowią nierzadko naprawdę zaawansowane konstrukcje, w których wykorzystywane są również inne materiały, nie tylko samo drewno. Często tworzy się je według projektów przygotowywanych przez profesjonalnych plastyków, dzięki czemu mogą stanowić istne dzieła sztuki.

Fiesta de Las Fallas

Fiesta de Las Fallas

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że Święto Ognia należy do zdecydowanie najciekawszych tradycji lokalnych w całej Hiszpanii. Jeśli przebywamy akurat w Walencji w tym okresie, to naprawdę warto poświęcić nieco czasu i zostać tam, aby na własne oczy móc zobaczyć to niesamowite wydarzenie.

Dodaj komentarz