Odkryj piękno Wysp Kanaryjskich

Wyspy Kanaryjskie należą do najpopularniejszych regionów turystycznych w całej Europie. Nie można jednak się temu dziwić, bowiem z łatwością mogą one zachwycić swoim pięknem każdego, kto tylko się z nimi zetknie. Bliskość Europy połączona ze swego rodzaju egzotyką czynią z tego miejsca doskonałe miejsce do spędzenia swoich wakacji.

Wyspy kanaryjskie

Wyspy kanaryjskie. Źródło: pl.wikipedia.org

Podstawowe informacje – jak się tam dostać?

Wyspy Kanaryjskie położone są na Oceanie Atlantyckim, w pobliżu zachodnich brzegów Afryki. Jest to archipelag złożony z 7 wysp, o których powiemy za chwilę. Wyspy są dość górzyste, co nadaje im specyficzny klimat i sprawia, że można się tam spotkać z naprawdę pięknymi krajobrazami. Najwyższym szczytem całego archipelagu jest wulkan Teide, znajdujący się na Teneryfie.

Wulkan Teide

Wulkan Teide na Teneryfie

Politycznie wyspy należą do Hiszpanii i stanowią region autonomiczny tego kraju. Kultura hiszpańska dominuje tutaj całkowicie. Przed przybyciem Europejczyków w średniowieczy archipelag był co prawda zamieszkany przez inne ludy, ale przez wieki uległy one całkowitej europeizacji. Językiem urzędowym jest zatem hiszpański, zaś obowiązującą walutą – euro. Stolicą i największym miastem całego archipelagu jest Santa Cruz de Tenerife.

Pomimo tego, że geograficznie wyspy są położone bliżej Afryki niż Europy, to jednak z naszego kontynentu możemy dostać się na nie bez problemu. Istnieje bardzo wiele linii lotniczych obsługujących połączenia z poszczególnymi lotniskami na archipelagu; loty odbywają się także i z Polski.

Którą z wysp kanaryjskich wybrać?

Wybierając się tam na wycieczkę będziemy musieli oczywiście zastanowić się, która wyspa będzie dla nas najlepszym miejscem na wypoczynek. Głównym ośrodkiem całego archipelagu jest słynna wyspa Teneryfa, zresztą największa z nich wszystkich. Skrywa ona w sobie właściwie wszystko, czego tylko możemy oczekiwać od udanego urlopu; rozbudowana baza turystyczna, piękne krajobrazy oraz mnóstwo ciekawych atrakcji – również w postaci licznych zabytków i istnych pereł architektury – sprawiają, że można naprawdę dobrze spędzić tu swój czas.

Innym ciekawym miejscem jest Gran Canaria, trzecia pod względem powierzchni na archipelagu. Jest to doskonała propozycja przede wszystkim dla miłośników ciekawych krajobrazów oraz interesujących warunków naturalnych – wyspa to słynie z bardzo bogatej flory i fauny.

Gran Canaria

Gran Canaria

Pomimo tego, że wyspy leżą w niedużej odległości od siebie, to jednak znacznie różnią się chociażby samym tylko klimatem, jaki na nich występuje. O ile na Teneryfie spotkamy się z bardzo przyjaznymi warunkami pogodowymi, to w przypadku tych wschodnich wysp znajdujących się bliżej kontynentu afrykańskiego klimat staje się nieco trudniejszy do zniesienia. Ponadto wyspy nie są zamieszkane, czy wręcz „ucywilizowane” w jednakowym stopniu. Na Teneryfie żyje prawie 900 tysięcy ludzi, spotkamy się tam z rozwiniętą turystyką, a w dużych miastach kwitnie nocne życie.

El Hierro

El Hierro

Z kolei na wyspach takich jak El Hierro spotkamy się ze znacznie mniejszą liczbą mieszkańców – można nawet powiedzieć, że są one nieco „dzikie”, co jednak dla wielu turystów jest znaczną zaletą. Praktycznie każda wyspa tego archipelagu posiada swój specyficzny wyłącznie dla siebie, co jest jednym z powodów, dla których jest to tak wyjątkowe miejsce. Może sami odwiedziliście ten niesamowity archipelag? Podzielcie się z nami w komentarzach swoimi opiniami na ten temat!

Dodaj komentarz