Poznaj wyjątkowy świat francuskich win

Wino jest bez wątpienia jednym z najciekawszych napojów alkoholowych na świecie – w przypadku niektórych krajów jest ono również istotnym elementem szeroko rozumianej sztuki kulinarnej czy wręcz kultury. Francja zalicza się do światowej czołówki krajów pod względem produkcji tego trunku.

Francuskie wina

Francuskie wina

W francuskiej sztuce kulinarnej znajdziemy całe mnóstwo różnych gatunków win; właściwie każdy region posiada kilka trunków charakterystycznych właśnie dla siebie. Wino odgrywa również niezwykle ważną rolę w niektórych potrawach francuskich, które nie powinny być nawet spożywane bez takiego dodatku. Wszystko to sprawia, że Francja powszechnie uważana jest za istny raj dla każdego miłośnika wina. Wybierając się tam na wakacje koniecznie powinniśmy spróbować przynajmniej kilku najsłynniejszych gatunków tego trunku.

Bogata historia wina we Francji

Nie można dziwić się temu, że wino we Francji cieszy się tak ogromną popularnością; było ono obecne na tych terenach na długo przed tym, zanim powstał ten kraj. Są one tutaj wytwarzane już od czasów starożytnych, a sposób ich produkcji na przestrzeni całych wieków przeszedł znaczną ewolucję. Wino przez cały czas tworzenia się kuchni francuskiej odgrywało w niej istotną rolę, walnie przyczyniając się do powstania niektórych współczesnych potraw.

Francuskie wina

Dziś wino stanowi integralny element całej francuskiej kultury. Na terenie kraju regularnie odbywają się liczne festiwale organizowane przez lokalnych twórców tego napoju.

Najważniejsze regiony winiarskie

Jak już powiedzieliśmy, wiele regionów Francji posiada swoje własne odmiany win – warto zatem wymienić kilka najpopularniejszych regionów winiarskich w tym kraju.

Bordeaux

Regionem słynnym na cały świat z doskonałych win jest Bordeaux. Szacuje się, że istnieje tam niemal 10 tysięcy winiarni; z regionu tego pochodzi mnóstwo win cenionych za swój oryginalny, charakterystyczny dla tego miejsca smak. W przeważającej części są to wina czerwone, choć 20% całej produkcji stanowią także wina białe.

Winnica Bordeaux

Winnica Bordeaux

Burgundia

Kolejnym regionem znanym z doskonałych win jest Burgundia. Z regionu tego pochodzą najdroższe wina świata, które uważane są za niezwykle wykwintne – trudno zatem dziwić się temu, że są one cenione nawet przez największych smakoszy.

Château de Gevrey Chambertin

Château de Gevrey Chambertin

Szampania

Mówiąc o francuskich winach nie można pominąć jednej z najciekawszych ich odmian – szampana. Jest to specjalne wino musujące, które jednak produkuje się bez celowego nasycania go dwutlenkiem węgla; związek ten powstaje tutaj w sposób naturalny. Warto jednak pamiętać, że francuski szampan pochodzić powinien przede wszystkim z Szampanii – regionu winiarskiego, od którego trunek ten wziął swoją nazwę. Powszechnie „szampanem” zwykło nazywać się każde wino musujące, co jednak nie jest do końca poprawne.

Szampan

Szampan

O francuskich winach można napisać całe, bardzo obszerne książki. Jeśli sami wybieramy się na wczasy do tego wyjątkowego kraju, to obowiązkowo musimy spróbować przynajmniej tych trunków, które są najbardziej charakterystyczne dla danego regionu. Wina francuskie mają wielu miłośników również i w samej Polsce.

A czy Wy posiadacie swoje ulubione ich odmiany? Opowiedzcie nam o nich w komentarzach!

Dodaj komentarz