Sanktuarium w Fatimie – miejsce najsłynniejszych objawień

Na całym świecie możemy znaleźć szereg miejsc które zostały oficjalnie uznane przez Kościół Katolicki za miejsca objawień. Mają one oczywiście szczególne znaczenie dla każdej wierzącej osoby; trudno byłoby zatem dziwić się temu, że większość z nich jest obiektem pielgrzymek ludzi z całego świata. Do tych najbardziej znanych z nich z pewnością zalicza się Sanktuarium w Fatimie, słynne na cały świat miejsce objawień Matki Bożej które miały miejsce w XX wieku. Sanktuarium ma szczególne znaczenie tym bardziej, że zgodnie z oficjalnie uznaną wersją Matka Boska miała w nim przekazać trzy tajemnice dotyczące przyszłości naszego świata.

Panorama sanktuarium w Fatimie

Panorama sanktuarium w Fatimie

Krótka historia objawień

Większość z nas zna przynajmniej podstawowe informacje dotyczące Objawień Fatimskich, niemniej jednak warto bliżej je sobie przypomnieć zanim zaczniemy omawiać same Sanktuarium.

Pierwsze z objawień miało miejsce w maju 1917 roku; Matka Boska objawiła się w Fatimie trójce małych dzieci: Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie. Następne objawienia miały miejsce w kolejnych miesiącach. Dzieci usłyszały wówczas wiele tajemnic dotyczących świata oraz jego możliwego końca; o powadze tego faktu świadczy chociażby to, że Kościół Katolicki przez długi czas nie podawał pełnej treści tajemnic do opinii publicznej. Dwójka dzieci zmarła krótko po objawieniach, ale Łucja została później zakonnicą i żyła aż do 2005 roku. Śmiało możemy powiedzieć, że Tajemnice Fatimskie wywarły w XX wieku ogromny wpływ na życie duchowe Chrześcijan na całym świecie.

Łucja, Franciszek i Hiacynta

Łucja, Franciszek i Hiacynta

Sanktuarium

W miejscu Objawień Fatimskich krótko później zaczęto budować sanktuarium. Sama Fatima jest niewielkim, liczącym obecnie około 10 tysięcy mieszkańców, które nie wyróżnia się niczym szczególnym. Z tego też powodu istniejące tam obecnie potężne sanktuarium jest jednym z głównych jej obiektów. Na początku zbudowano tam jedynie niewielką kaplicę, ale w miarę nabierania przez Objawienia coraz większego znaczenia sanktuarium było rozbudowywane. W 1928 roku powstał tam kościół. W 1930 roku oficjalnie uznano Objawienia Fatimskie za cud, co otworzyło drogę do stworzenia kultu tego miejsca. Od lat 50 tutejsza świątynia posiada tytuł bazyliki mniejszej.

Bazylika w Fatimie

Bazylika w Fatimie

Głównym budynkiem sanktuarium jest Bazylika Matki Boskiej Różańcowej. Na uwagę zasługuje bardzo ciekawa, neobarokowa architektura – dość rzadko spotykana już w latach 20. Kościół posiada także bogato zdobione wnętrze, w którym warto zwrócić uwagę na piękne witraże przedstawiające historię objawienia w Fatimie. W środku pochowani zostali również wszyscy trzej świadkowie objawienia Matki Boskiej.

Warto ponadto zobaczyć kaplicę, która pierwotnie stała w tym miejscu. Jej budowa była lokalną inicjatywą mieszkańców Fatimy którzy usłyszeli o wcześniejszych objawieniach. Co prawda w 1922 roku została wysadzona w powietrze, ale wkrótce potem odbudowano ją przy zachowaniu jej wyjątkowego, ludowego wyglądu.

Każdego roku do sanktuarium przybywają miliony pielgrzymów z całego świata którzy na własne oczy chcą zobaczyć jego wyjątkowy charakter. Jeśli wybieramy się akurat na wycieczkę w tamte okolice, to zdecydowanie warto włączyć to w plan podróży – nie trzeba nawet być osobą wierzącą aby móc docenić niezwykły nastrój panujący w tym miejscu.

Być może sami mieliście okazję je odwiedzić? Podzielcie się w komentarzach swoimi wrażeniami!

Dodaj komentarz